FIN
Näytä Poimuri

Poimurin avulla saat sähköpostiisi lisätietoa Punapääpläjäyksestä.

Säännöt

Heitetään amerikkalaisittain kuusi sarjaa amerikkalaisittain (2 sarjaa/ ratapari). Tasoitus 210-165 / 80%. Keskiarvona käytetään pelaajan kulloinkin voimassa olevaa SKL:n keskiarvoa/ SKL :n keskiarvotaulukoita.

Rajaton uusinta, paras tulos huomioidaan. 

Finaaliin jokaisen peliviikon 2 parasta tulosta tasoituksin + 7 parasta pelaajaa tasoituksin + finaalirajan alapuolelta paras nainen, seniori ja juniori. Yhteensä 20 pelaajaa.

Kilpailun järjestäjä, kilpailuvaraukset

Urheiluseura Tapanilan Erän keilajaosto ja Tapanilan keilahalli yhdessä
Erätie 3, 00730 Helsinki
(09) 3507 077
info(at)tapanilanurheilu.fi

Kilpailun johtaja

Kalervo Laakso

Kilpailutulokset 

Helsingin Bowlingliitto
Keilahallin arkisto

Tapanilan Open 2014

Kisan kokonaiskilpailuaika oli 10.2.-16.3.2014. (HR 6) 10.2. - 2.3. Kisa on päättynyt. A- ja B-finaalin voittajat tämän sivun alaosassa.

Kilpailuajat

  • maanantai klo 19.30

  • perjantai klo 11.00

  • lauantai klo 11.00 

  • sunnuntai klo 11.00 ja 18.30

  • muut päivät sopimuksen mukaan

  • viimeinen kilpailuerä heitetään su 16.3. klo 18.30

Kelitiedote

Lataa tästä kisan kelitiedote koneellesi.


A -finaali

Finaali heitetään maanantaina 17.3. klo 18.00. Pelataan 5 sarjaa amerikkalaisittain 1 srj. / ratapari / 4 pelaajaa rataparilla.
4 parasta jatkaa 1 sarja pudotuspelit: 3 vs 4 , jonka voittaja vs 2,
jonka voittaja vs 1.

A-finaalin palkinnot

  • 1. sija 500 € 
  • 2. sija 300 € 
  • 3. sija 200 € 
  • 4. sija 100 € 
  • 5.-10. sijat á 35 € (Tapanilan urheilukeskuksen lahjakortteja)

B -finaali

Finaali heitetään keskiviikkona 19.3. klo 18.00. Finaaliin 12 parasta väh.14p./sarja tasoitusta saavaa pelaajaa, jotka eivät ole selviytyneet A- finaaliin. Pelataan 4 sarjaa amerikkalaisittain / 1srj. / ratapari / 3 pelaajaa rataparilla.

B -Finaalin palkinnot

  • 1. sija AMF - keilapallo (arvo 325 €)
  • 2. sija Rolleri Deluxe/ 4-palloa Deluxe (arvo 160 € )
  • 3. - 12. sijat lahjakortti Tapanilan keilahalliin (á 35 €)

Kilpailumaksut 

Kilpailumaksu 32 €. Uusinta 32 €. Juniorit 22 €, uusinta 22 €.

A-finaalin tulokset

Porraspelit  3- 4
lk
tas
puhd..tul.
tas.tul
Mika Huttunen Cocktail B 18 226 244
Joonas Westerlund Lucky Str. A 16 227 243






Porraspelit




Mika Huttunen Cocktail B 18 204 222
Tom Lundell Aura B 15 156 171






Finaali




Kalle Kuronen Patteri M 8 264 272
Mika Huttunen Cocktail B 18 255 273

1.step

Nimi Seura lk 1 2 3 4 5 t.tul p.tul
1 Kalle Kuronen Patteri M 248 227 219 289 220 1243 1203
2 Tom Lundell Aura B 151 234 216 257 223 1156 1081
3 Mika Huttunen Cocktail B 204 199 256 188 202 1139 1049
4 J. Westerlund Lucky Str. A 194 209 230 222 199 1134 1054
5 Tero Ilvonen City B A 184 232 219 190 238 1128 1063
6 Jari Vettenranta OB B 194 191 199 225 211 1095 1020
7 Jussi Stenroos Ke-Ro D 196 174 156 177 155 1058 858
8 Manu Mattsson EKE C 186 200 153 193 159 1056 891
9 Olli Peltomaa Jyrä A 178 173 259 190 190 1050 990
10 Jukka Pesonen Tornados M 182 189 190 255 227 1043 1043
11 Tommi Laine HK M 258 157 223 224 161 1023 1023
12 Terho Immonen TKS C 163 174 202 174 158 1021 871
13 Satu Stenroos Ke-Ro C 141 158 187 163 181 1020 830
14 Jyrki Hämäläinen MTH B 188 193 177 159 197 1014 914
15 Taina Holvila KAPS/N C 169 173 174 133 161 1000 810
16 Petri Kuossari Boltsi-72 M 151 226 194 174 227 997 972
17 Christer Ehnlund Cobra B 200 181 169 195 156 996 901
18 Jyrki Norvapalo EKE C 172 146 141 180 187 996 826
19 Topi Hilpinen TKS C 167 174 199 122 165 992 827
20 Ritva Tuovinen Steelers C 165 174 167 146 150 957 802

B-finaalin lopputulokset





1 2 3 4 tul tas
1 Viljo Kuronen ERÄ Helsinki 190 200 246 244 964 84
2 Arto Enqvist TaKe Helsinki 172 267 154 208 913 112
3 Jarmo Hyvönen JBT Järvenpää 203 152 188 235 882 104
4 Hannele Nieminen ERÄ Helsinki 150 187 187 190 874 160
5 Ari Järvinen City B Helsinki 187 181 227 167 846 84
6 Tuomo Laurikainen EKK Helsinki 178 177 181 186 830 108
7 Luukas Wuorenjuuri Boltsi-72 Helsinki 192 182 142 153 829 160
8 Seppo Granstedt Mistral Porvoo 172 135 125 211 791 148

Jari Nurmi Finnair Helsinki



60 60

Seppo Järvinen City B Helsinki



60 60

Pentti Heikkinen Steelers Helsinki



68 68

Hannu Kousa Radio Helsinki



88 88

Viikkojen parhaat tulokset ja suorat finaalipaikat

Viikko 7  Nimi  Seura yht. tas.

Kalle Kuronen  Patteri 1347 54

Jyrki Hämäläinen  MTH 1340 120

Viikko 8
Manu Mattsson EKE 1374 204

Jukka Pesonen Tornados 1306 0
Viikko 9 Terho Immonen TKS 1374 180

Ritva Tuovinen Steelers 1320 192
Viikko 10
Taina Holvila
KAPS/N
1331
228

Topi Hilpinen
TKS
1322
198

Mika Huttunen
Salo
1378
108
Viikko 11
Joonas Westerlund
Lucky Str.
1292
96

Alkukilpailun lopputulokset :

Tulosluettelon 7 parasta lk Liitto tul tas
8 Petri Kuossari Boltsi-72 M Helsinki 1320 48
10 Tero Ilvonen City B A Helsinki 1318 78
11 Tommi Laine HK M Helsinki 1315 12
13 Jyrki Norvapalo EKE C Helsinki 1306 204
14 Olli Peltomaa Jyrä A Helsinki 1304 72
15 Christer Ehnlund Cobra B Helsinki 1296 120
16 Tom Lundell Aura B Lohja 1295 90

Paras nainen
lk Liitto tul tas
20 Satu Stenroos Ke-Ro C Helsinki 1292 228
Paras seniori/veteraani



17 Jari Vettenranta OB B Helsinki 1295 108
Paras juniori




22 Jussi Stenroos Ke-Ro D Helsinki 1291 240

B-Finaaliin  (yli 84 p kokonaistasoitus)




lk Liitto tul tas
19 Seppo Granstedt Mistral C Porvoo 1292 228
21 Pentti Heikkinen Steelers B Helsinki 1291 120
23 Tuomo Laurikainen EKK C Helsinki 1288 174
24 Luukas Wuorenjuuri Boltsi-72 C Helsinki 1286 240
25 Jari Nurmi Finnair A Helsinki 1285 90
26 Hannu Kousa Radio B Helsinki 1285 132
27 Ari Järvinen City B B Helsinki 1282 126
28 Hannele Nieminen ERÄ C Helsinki 1280 240
29 Jarmo Hyvönen JBT B Järvenpää 1277 156
31 Viljo Kuronen ERÄ B Helsinki 1274 132
32 Seppo Järvinen City B A Helsinki 1273 102
33 Arto Enqvist TaKe C Helsinki 1273 168

Muut
30 Olli Pakonen Ailec M Helsinki 1275 0
34 Jarmo Toivonen City B A Helsinki 1271 108
35 Simo Kivivuori Ke-Ro C Helsinki 1269 204
36 Arto Varonen Kilta 7 C Helsinki 1268 192
37 Olavi Salmela PuVe C Helsinki 1260 180
38 Tuomo Tennilä Kilta 7 C Helsinki 1259 210
39 Eeva Saukkonen KAPS/N C Helsinki 1258 198
40 Hannu Hamberg City B B Helsinki 1256 108
41 Teemu Raatikainen GB M Helsinki 1255 0
42 Väinö Kärnä PuVe C Helsinki 1255 240
43 Jonne Hyvönen JBT C Järvenpää 1254 240
44 Ari Tiainen KGB A Helsinki 1251 90
45 Hannu Kuittinen ERÄ C Helsinki 1251 186
46 Eeva-Maija Viirilä ERÄ C Helsinki 1251 204
47 Ari Rajala Jyrä B Helsinki 1250 102
48 Ville Happonen Patteri C Helsinki 1250 174
49 Marja-Liisa Avila GB D Helsinki 1246 240
50 Markku Laine Steelers B Helsinki 1245 156
51 Kirsi Turkki City B C Helsinki 1245 198
52 Timi Rahikainen TeMPo C Helsinki 1242 228
53 Stig Thilman ERÄ C Helsinki 1239 186
54 Kirsti Piipari Kehrä C Helsinki 1237 180
55 Markku Pelkonen TKS B Helsinki 1235 138
56 Kalervo Laakso ERÄ B Helsinki 1235 168
57 Jussi Hirvikallio Steelers C Helsinki 1234 198
58 Pirjo Santala City B C Helsinki 1233 240
59 Mika Koivula HIFK B Helsinki 1232 138
60 Kim-Mikael Valtonen HK M Helsinki 1231 48
61 Pekka Peltola Kilta 7 C Helsinki 1230 228
62 Markku Nissilä EKE B Helsinki 1229 138
63 Kauko Parviainen Boltsi-72 A Helsinki 1225 102
64 Tero Loikkanen City B B Helsinki 1225 138
65 Anja Hilpinen TKS B Helsinki 1224 132
66 Lauri Viirilä ERÄ B Helsinki 1224 168
67 Yrjö Kivistö ERÄ C Helsinki 1224 198
68 Jarmo Rainola TKS B Helsinki 1223 132
69 Paula Nisula ERÄ C Helsinki 1221 216
70 Elice Piksilä GB C Helsinki 1220 198
71 Olli Hossi Tornados M Helsinki 1213 0
72 Saku Konttila Ailec M Helsinki 1213 0
73 Eero Mönkkönen PuVe B Helsinki 1213 156
74 Hannu Kuparinen ERÄ C Helsinki 1213 174
75 Eero Laine POLE C Helsinki 1212 162
76 Olavi Seppänen TKS B Helsinki 1210 144
77 Sami Vihavainen Ten Pins C Vantaa 1209 198
78 Matti Ikonen Argon A Vantaa 1208 108
79 Viljo Karvonen ERÄ C Helsinki 1207 180
80 Teemu Asukka ERÄ C Helsinki 1207 204
81 Hannu Kuisma GB B Helsinki 1206 132
82 Ritva Savolainen PuVe C Helsinki 1206 222
83 Risto Rautiainen Wankat C Vantaa 1206 240
84 Henrik Rajala ERÄ C Helsinki 1204 174
85 Jari Väisänen Ke-Ro B Helsinki 1203 132
86 Ritva Kaipainen ERÄ D Helsinki 1203 240
87 Harri Utter Argon B Vantaa 1202 114
88 Tapani Peltola Tornados M Helsinki 1201 6
89 Eetu Ahonen ERÄ D Helsinki 1197 240
90 Ville Kela Munsons BC A Helsinki 1194 48
91 Kristian Törnqvist TKS B Helsinki 1191 120
92 Jorma Tattari MaKe C Helsinki 1189 240
93 Antti Ahonen PuVe B Helsinki 1187 162
94 Veijo Piispanen Rkm-Hki C Helsinki 1186 198
95 Veli Timonen MTH C Helsinki 1185 186
96 Tiina Tukia City B B Helsinki 1184 168
97 Alpo Lehikoinen MTH C Helsinki 1182 240
98 Pertti Mouhu MTH C Helsinki 1179 222
99 Vesa Hjerppe ERÄ C Helsinki 1178 210
100 Jussi Kilkanen EKE C Helsinki 1176 198
101 Antti Heino ERÄ C Helsinki 1176 216
102 Taru Jäske City B C Helsinki 1174 204
103 Antero Paakko MTH C Helsinki 1174 216
104 Jarmo Niskanen Ke-Ro B Helsinki 1173 168
105 Matti Lampen EKE C Helsinki 1173 240
106 Teemu Palonen TaKe B Helsinki 1171 144
107 Jorma Manner ERÄ B Helsinki 1170 132
108 Marco Karvinen Jyrä M Helsinki 1167 12
109 Heikki Kurki Bombers B Vantaa 1166 132
110 Peter Strömberg Tornados M Helsinki 1163 0
111 Janne Stenroos Ke-Ro C Helsinki 1162 222
112 Niko Hedström HIFK B Helsinki 1161 156
113 Jukka Elo Kilta 7 C Helsinki 1159 210
114 Yrjö Silander PuVe C Helsinki 1157 174
115 Aarne Nilsson Tornados M Helsinki 1155 24
116 Jussi Malkki HKV M Helsinki 1155 42
117 Jani Tenhivaara ERÄ C Helsinki 1155 240
118 Marcus Iiskola Steelers M Helsinki 1154 72
119 Pekka Turkki RK B Helsinki 1154 150
120 Asko Aravirta Munsons BC M Helsinki 1153 0
121 Tuula Komulainen Kasikolme C Helsinki 1153 240
122 Jenni Stenroos Ke-Ro C Helsinki 1150 228
123 Matti Huhtala Patteri B Helsinki 1149 132
124 Jari Vilppula Tuubi-71 A Helsinki 1146 60
125 Rolf Illman PuVe B Helsinki 1144 150
126 Klara Poikolainen Boltsi-72 D Helsinki 1142 240
127 Reino Mattsson EKE B Helsinki 1141 162
128 Solveig Kuutti ERÄ D Helsinki 1140 240
129 Jari Stenroos Ke-Ro M Helsinki 1138 0
130 Aki Seppänen GB B Helsinki 1136 102
131 Jarkko Kovalainen Ke-Ro C Helsinki 1136 180
132 Jaana Rasinen Steelers C Helsinki 1136 240
133 Ali Karjalainen EKK B Helsinki 1135 108
134 Risto Järvinen MTH C Helsinki 1135 204
135 Jorma Kovanen ERÄ B Helsinki 1132 132
136 Yrjö Valasmo TKS C Helsinki 1131 210
137 Reijo Silomaa MaKe B Helsinki 1129 168
138 Tauno Tolonen POLE B Helsinki 1126 132
139 Pertti Stade City B A Helsinki 1123 78
140 Ulf Jäderholm Tuubi-71 B Helsinki 1122 132
141 Tuomas Helin Boltsi-72 M Helsinki 1121 42
142 Jarkko Pirhonen Munsons BC M Helsinki 1108 42
143 Heikki Nikulainen City B B Helsinki 1107 138
144 Tapani Juselius MTH C Helsinki 1107 174
145 Raimo Mustajärvi Jyrä M Helsinki 1105 0
146 Lasse Ikonen City B C Helsinki 1104 240
147 Ann-Christina Kippo Mercur B Helsinki 1103 114
148 Tom Hedström HIFK B Helsinki 1101 150
149 Jari Tarkiainen EKE C Helsinki 1101 234
150 Pasi Laito Munsons BC M Helsinki 1098 0
151 Sari Rosendahl City B D Helsinki 1093 240
152 Tuomo Konttila Grunge BC M Vantaa 1091 42
153 Tero Kilkanen EKE C Helsinki 1091 180
154 Ebba Koistinen Kasikolme D Helsinki 1078 240
155 Sami Hänninen TeKe C Riihimäki 1067 168
156 Marko Meriluoto Jyrä M Helsinki 1059 0
157 Aleksi Väisänen Ke-Ro D Helsinki 1051 144
158 Pauli Peura EKE D Helsinki 1027 144
159 Eeva Kettunen PuVe C Helsinki 1008 240
160 Pekka Immonen Steelers D Helsinki 988 240
161 Antti Värre Steelers B Helsinki 978 108
162 Jani Somero City B D Helsinki 960 144
163 Teija Kivivuori Ke-Ro D Helsinki 937 240